“Cykl wiedźmiński”

Zabójca potworów, którego znamy i kochamy

Wiedźmin” to cykl, którego początki sięgają roku 1986, kiedy to Andrzej Sapkowski, stworzył postać białowłosego zabójcy potworów na potrzeby opowiadania, które wysłał do miesięcznika “Fantastyka” w ramach konkursu.

“Cykl wiedźmiński”, składa się z następujących tytułów: “Ostatnie życzenie”, “Miecz przeznaczenia”, “Krew elfów”, “Czas pogardy”, “Chrzest ognia”, “Wieża jaskółki”, “Pani jeziora”, oraz “Sezon burz”. Cykl ten opowiada o losach Geralta z Rivii, białowłosego zabójcy potworów, który należy do kasty wojowników – zabójców zwanych wiedźminami. Podczas podróży po Królestwach Północy przeznaczenie łączy go z pewną księżniczką o imieniu Ciri i od tej pory Geralt, Ciri i piękna czarodziejka Yennefer będą walczyć przeciwko okrutnemu losowi, który będzie chciał ich rozdzielić.

Andrzej Sapkowski – biografia

Andrzej Sapkowski urodził się w 1948 roku w Łodzi. Autor “Cyklu wiedźmińskiego” ukończył XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi, po którym ukończył studia na kierunku handel zagraniczny na Uniwersytecie Łódzkim. Jednak nim Sapkowski, zaczął utrzymywać się z pracy zawodowego pisarza, to pracował w handlu zagranicznym i jako tłumacz.

W 1986 roku fani fantastyki mieli przyjemność poznać pewnego białowłosego zabójcę potworów, którego na potrzeby opowiadania wysłanego w ramach konkursu do miesięcznika “Fantastyka”, stworzył Andrzej Sapkowski. Z racji bardzo ciepłego przyjęcia, z jakim spotkała się postać Geralta z Rivii, Sapkowski, postanowił stworzyć cały cykl opowiadający o losach tego zabójcy potworów. “Cykl wiedźmiński”, składa się z następujących pozycji: “Ostatnie życzenie”, “Miecz przeznaczenia”, “Krew elfów”, “Czas pogardy”, “Chrzest ognia”, “Wieża jaskółki”, “Pani jeziora”, oraz “Sezon burz”. Pisarz napisał również powieść, która zatytułowana była “Żmija”, której fabuła opowiadała o wojnie domowej w Afganistanie. Andrzej Sapkowski, w 2012 roku został odznaczony srebrnym medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.